• tel. +48 501 288 792

Montaż bagażnika dachowego krok po kroku

bagaznik dachowy

Bagażnik dachowy montowany na samochodzie stanowi nieoceniony gadżet przy wyjazdach wakacyjnych z rodziną i przyjaciółmi. Wówczas każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota, szczególnie w przypadku dłuższych wypadów. Jak zamontować bagażnik dachowy, aby jazda autem była z nim w pełni bezpieczna?

Podstawy montażu bagażnika dachowego

Samochody o nadwoziach typu kombi oraz SUV bardzo często posiadają na dachu relingi. Jeśli Twoje auto je posiada, wówczas niezbędne będą tylko belki dachowe posiadające odpowiednie uchwyty. Jeśli jednak pojazd ich nie ma, wówczas konieczne będzie zaopatrzenie się w belki z uchwytami. Produkowane są zazwyczaj ze stali lub aluminium, przy czym te drugie cechują się lepszymi właściwościami aerodynamicznymi, co będzie miało znaczenie przy pokonywaniu długich tras na drogach szybkiego ruchu.

Składanie bagażnika bazowego

Składanie boxa najwygodniej będzie nam przeprowadzać na dużej, płaskiej powierzchni tak, aby nie pogubić żadnego elementu. Montaż rozpoczynamy od złączenia obudowy z uchwytem albo na wcisk, albo za pomocą dokręcania śrubami. Następnym krokiem jest przyczepienie stóp do belki i założenie tego segmentu na dach. Stopy zazwyczaj są także wykańczane zaślepkami, dzięki czemu bagażnik nie tylko jest zdecydowanie bardziej stabilny podczas jazdy, ale również zabezpieczony przed kradzieżą.

Prawidłowe przyczepianie boxa dachowego

Ostatnim krokiem jest zamontowanie boxa do zamocowanych uprzednio belek oraz ustabilizowanie go za pomocą zaczepów. Przed udaniem się w podróż warto przejechać kilka kilometrów i skontrolować czy elementy trzymają się w prawidłowy sposób. Podczas postojów w trasie również warto kontrolować wszystkie elementy i ich prawidłowe umocowanie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że posiadając box dachowy nie powinno się przekraczać 130 km/h, nawet jeśli wybraliśmy model o maksymalnie opływowych kształtach.

Montaż bagażnika dachowego może nieco różnić się w zależności od zakupionego modelu, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączaną do każdego zestawu.